انجمن های کامپیوتر ایران زمین

انجمن های کامپیوتر ایران زمین آماده همکاری و ارائه خدمات در انواع زمینه های دنیای کامپیوتر می باشد. 

اطلاعات تماس
banner-medium-rtos

شاید با شنیدن اسم سیستم های بلادرنگ (RTOS:Realtime OS) یک کامپیوتر با رم و CPU بسیار قوی به ذهنتان خطور کند، اما حتی از یک میکروکنترلر 8 بیتی هم انتظار پردازش بلادرنگ میتوان داشت!

در واقع برخلاف سیستم عامل های همه منظوره مثل ویندوز که عادلانه بودن تقسیم منابع مد نظر است، در یک سیستم عامل بلادرنگ پاسخگویی با تاخیر قابل قبول مهم است که این زمان، در پروژه های مختلف فرق میکند.

درسیستم عامل ها، چگونگی تقسیم منابع بین وظایف (Tasks) را، واحد زمانبندی (scheduler) تعیین میکند.این زمابندی، با توجه به اهمیت اجرای کارها الویت بندی میشود و زمان را بین Task ها تقسیم میکند.

دنیای تکنولوژی پر سرعت امروز احساس نیاز به این سیستم ها را چند برابر کرده، تا جایی که چند میلی ثانیه سرعت بیشتر میتواند یک مزیت رقابتی دو برند باشد!

تایزن یکی از سیستم عامل های قابل رقابت با اندروید است که سامسونگ آن را به صورت اوپن سورس به بازار ارائه کرد. این سیستم عامل بلادرنگ با هدف استفاده در محصولات IOT توسعه داده شد که مورد استقبال فراوان قرار گرفت. سامسونگ نیز در ابتدا از این سیستم عامل در ساعت ها و Gadget های هوشمند خود استفاده میکرد. اما بعدها اعلام کرد که قصد دارد با هدف کنار گذاشتن سیستم عامل اندروید گوگل، در سایر محصولات دیگر خود نیز بکار میبرد. یک کودتای بزرگ و البته هزینه بر علیه گوگل!

نویسنده

اسما محمدی

دیدگاه بگذارید